کارگاه‌آموزشی بین‌المللی آنلاین

طراحی و موزه‌شناسی در ساختمان‌های تاریخی

مواردی در ایتالیا

ایران، تهران دی ماه 1402

International Workshop on Design and Museology in Historical Buildings: Case Studies in Italy 2023

درباره کارگاه‌آموزشی

طراحی ساختمان‌های تاریخی برای تبدیل آنها به موزه و گالری یک چالش و فرصت است. از یک طرف، این ساختمان‌ها می توانند منظره ای زیبا و جذاب برای بازدیدکنندگان ارائه دهند. از سوی دیگر، آنها می توانند محدودیت هایی را برای طراحی و نصب نمایشگاه‌ها ایجاد کنند.

بعنوان مثال، مهم است که ارزش تاریخی ساختمان حفظ شود. این شامل حفظ مواد و مصالح اصلی ساختمان، و همچنین حفظ فضای داخلی و خارجی آن است. موزه‌ها و گالری‌ها باید فضایی جذاب و آموزنده برای بازدیدکنندگان فراهم کنند. این شامل استفاده از نورپردازی، رنگ و سایر عناصر طراحی برای ایجاد یک تجربه بصری جذاب است. همچنین موزه‌ها و گالری‌ها باید نیازهای بازدیدکنندگان را در نظر بگیرند. این شامل تأمین امکانات دسترسی برای افراد دارای معلولیت، و همچنین ارائه اطلاعات و تفسیر در دسترس برای همه بازدیدکنندگان است.

چند نمونه از پروژه‌های موزه شناسی موفق در ساختمان‌های تاریخی ایتالیا را می توان به موزه ملی اپرا در فلورانس (این موزه در یک کلیسای قرن 14واقع شده است. نمایشگاه‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که فضای کلیسای را حفظ کنند. آنها از فناوری های جدید برای ایجاد یک تجربه تعاملی برای بازدیدکنندگان استفاده می کنند)، موزه ملی رم (این موزه در یک مجموعه از ساختمان‌های تاریخی واقع شده است. نمایشگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که تاریخ و فرهنگ رم را به تصویر بکشند. آنها از آثار هنری و سایر اشیای تاریخی برای ایجاد یک روایت منسجم استفاده می کنند) اشاره کرد.

این پروژه‌ها نشان می دهد که چگونه می‌توان ساختمان‌های تاریخی را به موزه ها و گالری‌های موفق تبدیل کرد. با طراحی و نصب نمایشگاه‌های خلاقانه، موزه شناسان می‌توانند فضای تاریخی را حفظ کرده و در عین حال تجربه‌ای جذاب و آموزنده برای بازدیدکنندگان ایجاد کنند.

هنرهای آفام با همراهی و تدریس استاد ماریا مارگاریتا سگرا لاگونس، عضو هیات علمی و استاد تمام دانشگاه روماتره ایتالیا، در همین راستا اولین کارگاه آموزشی بازسازی و طراحی و تبدیل ساختمان‌هایی تاریخی به موزه و گالری‌های هنری را برگزار می‌نماید. این کارگاه آموزشی مختص دانشجویان رشته‌های معماری، معماری داخلی، باستان شناسی و طراحی صنعتی می‌باشد. همچنین علاقه‌مندان به حوزه‌ها موزه شناسی و طراحی گالری‌های هنری نیز می توانند در این کارگاه تخصصی شرکت نمایند.

خانم دکتر ماریا مارگاتیا

محقق و مدرس مرمت معماری در گروه معماری دانشگاه روماتره و گروه مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه پروجا ایتالیا است. ایشان به مدت سه سال رئیس دکومو ایتالیا، عضو انجمن ICOMOS، ICOM و عضو هیات مدیره انجمن Academia Nacional de Arquitectura (مکزیک) و عضو افتخاری انجمن ISCARSAH-ICOMOS می باشند. او چندین مداخله مرمتی را طراحی کرده، نمایشگاه های معماری و معماری داخلی را سرپرستی و کتاب ها و مقالاتی در مورد تاریخ و حفاظت از میراث معماری و اشیاء منتشر کرده اند

در این کارگاه‌آموزشی موارد زیر آموزش داده میشود

  • طراحی و نحوه بازطراحی ساختمان های تاریخی
  • آشنایی با نحوه تغییر کاربری ساختمان های تاریخی به موزه و گالری های هنری
  • آشنایی با تجربه های استاد در تغییر کاربری پروژه های موفق ایتالیایی
جلسه اول
ساعت: 18:30
چهارشنبه 6 دی ماه 1402
سه‌شنبه 5 دی ماه 1402
جلسه دوم
ساعت: 18:30

280.000 تومان