ویزای شنگن

همایش بین‌المللی دیزاین

مخصوص کاربران ایرانی

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن مجوزی برای ورود به منطقه‌ شینگن است. تقریبا اغلب کشورهای اروپایی (26 کشور)، عضو پیمان شینگن هستند. این یعنی شما با گرفتن این ویزا می‌توانید به تمامی کشورهای شینگن سفر کنید. بدون اینکه بخواهید برای ورود به تک تک این کشورها ویزا بگیرید. در این کشور ها آزادانه و به مدت 90 روز سفر کنید.

مراحل اخذ ویزای شینگن

قدم اول اخذ ویزا
باید بدانید به چه نوع ویزایی نیاز دارید. بسته به هدف شما از سفر، ویزاهای متفاوتی ارائه می‌شود. برای مثال: ویزای توریستی، تجاری یا ویزای کاری شینگن، ویزای فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی، ویزای علمی، ویزای تحصیلی شینگن و ویزای ملاقات با خانواده یا دوستان. پس برای سرعت بخشیدن به روند کارتان اول از همه هدف از سفر و نوع ویزایی که می‌خواهید برای اخذ آن اقدام کنید را مشخص کنید.

قدم دوم اخذ ویزا
در طریقه گرفتن ویزای شینگن مشخص کردن کشور مقصد است. بعد از این‌که مقصد شما مشخص شد باید از طریق سفارت کشور مقصد یا یکی از کنسول‌گری‌های کشور مقصد و یا یک مرکز ویزا که وابسته به سفارت کشور مقصد است، برای اخذ ویزا اقدام کنید. در صورتی‌که قصد سفر به بیش از دو کشور اروپایی را دارید باید برای اخذ ویزا از کشوری اقدام کنید که بیشتر روزهای سفرتان را آن‌جا هستید. اما اگر مدت اقامت شما در هر کشور مشخص یا برابر نیست، باید درخواست خود را به سفارت یا مرکز ویزای اولین کشور شنگنی که وارد آن خواهید شد ارائه دهید.

قدم سوم اخذ ویزا
پیدا کردن مناسب‌ترین زمان برای ارائه درخواست اخذ ویزای شینگن است. با توجه به این‌که فرآیند اخذ ویزا از سفارت یا کنسول‎گری‌ها زمان‌بر است شما باید در فرصت مناسبی برای اخذ ویزا اقدام کنید. طبیعتا هر چه زودتر برای اخذ ویزا اقدام کنید بهتر است. بهترین و زودترین زمان برای ارائه درخواست سه ماه قبل از شروع سفر است و دیرترین زمان ۱۵ روز قبل از شروع سفر است. توصیه ما این است که حداقل سه هفته قبل از سفرتان برای اخذ ویزا اقدام کنید.

قدم چهارم اخذ ویزا
برای طی کردن پروسه اخذ ویزای شینگن از سفارت کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید وقت بگیرید. تمامی سفارت‌ها این امکان را به شما می‌دهند که به صورت آنلاین برای گرفتن وقت اقدام کنید.

قدم پنجم اخذ ویزا
بعد از طی کردن مراحل گفته شده باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. فرم درخواست ویزا را دانلود کنید و آن را با صداقت کامل پر کنید. آخرین فرم ارائه شده توسط سفارت را باید دانلود کنید یا از سفارت بگیرید. تمامی قسمت‌های فرم را باید کامل پر کنید. توجه داشته باشید که باید فرم را در دو نسخه چاپ کنید و در هر دو نسخه را امضا کنید.

قدم ششم اخذ ویزا
جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن است. برخی از مدارک لازم عبارتند از: مدارک شناسایی، فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، دو قطعه عکس رنگی ۳*۴، بیمه سفر، روز بلیت رفت و برگشت، اثبات محل اقامت و اثبات پشتوانه مالی در طول سفر. سایر مدارک اضافی که هر یک از سفارت‌ها از متقاضیان می‌خواهند را باید از سفارت کشور مقصد بپرسید و به سفارت ارائه دهید.

قدم هفتم اخذ ویزا
بعد از گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد، برای شما وقت مصاحبه مشخص می‌شود. شما باید در تاریخ تعین شده به سفارت مدنظرتان مراجعه کنید. روز مصاحبه شما باید مدارک لازم را به‌همراه داشته باشید و به افسر کنسولی که با شما مصاحبه می‌کند تحویل دهید. در طول مصاحبه از شما سوالاتی در مورد محل اقامت‌تان در طول سفر، هدف از سفر و سایر جزییات پرسیده خواهد شد. سعی کنید که در نهایت صداقت پاسخ‌های درستی را ارائه بدهید که با پاسخ‌های فرم درخواست‌تان هم‌خوانی داشته باشد.

قدم هشتم اخذ ویزا
پرداخت هزینه اخذ ویزا است. هنگام درخواست اخذ ویزای شینگن شما باید هزینه‌ لازم را پرداخت کنید. هزینه اخذ ویزا توسط کشورهای عضو تصویب شده است و غیر قابل تغییر است. این هزینه با توجه به سن و وضعیت فرد متقاضی متفاوت است.

قدم آخر اخذ ویزا
در آخر شما باید منتظر پاسخ درخواست اخذ ویزا شينگن خود بمانید. بررسی درخواست شما توسط سفارت معمولا ۱۵ روز طول می‌کشد البته با توجه به هر فرد این زمان متغیر است و ممکن است طولانی‌تر شود. نهایتا طی یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه نتیجه درخواست شما اعلام خواهد شد.

در حال حاضر تمامی کشور‌های شینگن محدودت‌های کرونایی خود را لغو کرده‌اند. از این رو دارندگان ویزای شینگن نیازی به ارئه کارت واکسن، تست منفی PCR، گواهی بهبودی کرونا یا قرنطینه اجباری در بدو ورود ندارند.

عنوان
مشخصات کلی ویزای شینگن
شرایط اخذ ویزا
تمکن مالی – گردش حساب – دعوت‌نامه یا پذیرش
حداقل میزان تمکن مالی
بیش از 200 میلیون تومان (بسته به کشور مقصد و شرایط پرونده متقاضی)
گردش حساب مورد نیاز
گردش ۳ ماهه آخر حساب متقاضی به یورو
هزینه اخذ ویزا توسط رویدادهای آفام
400 یورو (200 یورو از این مبلغ، پس از ویزا شدن از متقاضی اخذ می‌شود.) برای ویزای شنگن از کشورهای مختلف
هزینه گرفتن وقت سفارت توسط ویزالند
بسته به سفارت از 1 میلیون تا 2 میلیون تومان
نحوه اقدام برای اخذ ویزا
کلیه کشورها به صورت حضوری
ورود با این ویزا به کشورهای
۲۶ کشور عضو پیمان شینگن
نحوه تعیین وقت سفارت
کلیه کشورها به صورت آنلاین
مدت زمان تعیین وقت سفارت
با توجه به کشور مقصد (از ۱ ساعت تا ۱۵۰ روز)
زمان اعتبار ویزا
با توجه به هدف سفر (از ۴ روز به بالا )
مصاحبه اخذ ویزا
ندارد
مدارک مورد نیاز وقت سفارت
عکس پاسپورت + اطلاعات کامل و شخصی متقاضی (برای کلیه کشورها نیازی نیست)
وقت سفارت فوری
دارد
ویزای فوری
ندارد
تائیدیه مدارک
مهر دارالترجمه (برای یونان و چک، مهر دادگستری و امورخارجه نیز لازم می‌باشد)
زبان ترجمه مدارک
کلیه کشورها انگلیسی (اتریش آلمانی، آلمان کپی مدارک به فارسی)
مدت زمان جوابدهی به درخواست اخذ ویزا
بین ۷ تا ۳۰ روز کاری
نرخ ریجکتی (درجه سختی ویزا)
۹.۶% از ۳۲ هزار درخواست
رایج‌ترین دلایل ریجکتی
تمکن مالی – عدم اعتماد به بازگشت متقاضیان – ارائه مدارک دروغین
امکان اعتراض در صورت ریجکتی
دارد
رفع ریجکتی
ندارد
بهترین حالت اقدام (از نظر تعداد نفرات)
فردی
نیاز به پیکاپ
ندارد
محل انگشت نگاری
سفارت‌خانه‌ها و دفاتر کارگزاری ویزا
روزهای کاری سفارت‌خانه‌ها
یکشنبه تا پنجشبه